Cegła klinkierowa ręcznie formowana

Jej popularność nie słabnie przez dekady. Jest najczęściej wybierana do wznoszenia elewacji budynków, murów dekoracyjnych, ogrodzeń, kominów, małej architektury ogrodowej. 

Powstaje z mieszaniny naturalnej gliny z piaskiem, wypalanej w temperaturach 1100-1300°C. Otrzymujemy wówczas twardy i odporny spiek ceramiczny o specyficznych właściwościach:nasiąkliwości 8-16%, wytrzymałości na obciążenia niszczące 20-30 N/mm2, gęstości netto co najmniej 1800 kg/m3.

Najpopularniejszymi formatami cegieł na polskim rynku są, tzw. dikformat– format DF oraz waalformat- format WF. Średnie wymiary cegieł w formatach: DF 210mmx65mmx100mm, WF 210mmx50mmx100mm. Dodatkowo cegły tniemy na płytki o średniej grubości 2cm oraz narożniki o wymiarach 210mmx100mmx65mm x20mm.

Dokładne informacje o właściwościach technicznych cegieł są zamieszczone na certyfikacie europejskim, dostarczanym każdorazowo z produktem.

To co wyróżnia klinkier naturalny spośród innych materiałów, to jego niezwykła trwałość. Śmiało polecamy go do miejsc szczególnie narażonych na mechaniczne uszkodzenia czy wystawionych na różne warunki atmosferyczne. Ponadto cegły i płytki klinkierowe zachowują swój pierwotny kolor oraz są ognioodporne i mrozoodporne.

Jednak oprócz ponadczasowego piękna i trwałości zaletą klinkieru naturalnego jest to, że doskonale łączy się z wszelkimi dostępnymi na rynku materiałami.  Daje nam to pewność, że efekt zawsze będzie gustowny.